• 1 "u Scheiblera" to unikalny
  projekt rewitalizacji zabytkowej XIX wiecznej fabryki Karola Scheiblera. W historycznym miejscu Łodzi - Księżym Młynie, zabytkowe wnętrza przędzalni zostały przekształcone na lokale mieszkalne, zwane loftami.
 • 2 Wnętrza zachowały swój
  unikalny, postindustrialny charakter, którego wyrazem są między innymi zabytkowe elementy konstrukcji, takie jak ściany z charakterystycznej czerwonej cegły czy fragmenty instalacji
 • 3 Inwestycja "u Scheiblera"
  położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Źródliska z dogodnym dostępem do ścisłego centrum miasta i obiektów handlowo-usługowych.
 • 4 Na terenie kompleksu
  znajdują się liczne tereny zielone, a także część rekreacyjna z alejkami spacerowymi i malowniczym stawem. Teren inwestycji jest zamknięty i całodobowo dozorowany. Miejsca parkingowe mieszczą się pod budynkami.
 • 5 W ofercie lokale
  jedno-, dwu- i trzypoziomowe o powierzchni od 44 do 160 m². Zakup od syndyka gwarantuje bezkonkurencyjną cenę oraz bezpieczeństwo transakcji.
Księży Młyn

Niegdyś rzeka Jasień poruszała tu kilka młynów. Był wśród nich młyn należący do łódzkiego plebana. Od niego wzięła się nazwa całej okolicy - "Księży Młyn".

W 1825 roku, kiedy powstała tu pierwsza tkalnia ręczna, rozpoczęła się fabryczna historia Księżego Młyna. Niestety pożary niszczące budynki, a także kolejne kryzysy surowcowe nie pozwalały na dynamiczny rozwój tych terenów.

Dopiero, kiedy w 1870 roku pojawił się tu Karol Scheibler - doświadczony fabrykant, nastąpiła rozbudowa całej okolicy.

Najpierw wybudowano ogromny budynek przędzalni. Później powstał cały zespól fabryczny, w skład którego wchodziły m.in.: tkalnia wyrobów bawełnianych, gazownia, farbiarnia, bocznica kolejowa, a także straż pożarna.

Naprzeciw budynku przędzalni wzniesiono osiedle domów robotniczych z własną szkołą powszechną i konsumami (sklepami). Wybudowano również szpital, klub pracowniczy ze sceną teatralną i orkiestrą fabryczną, a także stadion sportowy. W sąsiedztwie, dla córki Scheiblera - Anny i jej męża Edwarda Herbsta - dyrektora fabryki, wzniesiona została neorenesansowa willa.

Co wchodzi w skład Księży Młyn

XIX - wieczny Księży Młyn, niepowtarzalne "miasto w mieście" projektu Hilarego Majewskiego, jest jednym z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.

W jego skład wchodzi ogromna przędzalnia długości około 200 metrów, zbudowana z surowej czerwonej cegły, szpital, szkoła, park ze stawem i niedawno odnowiony budynek straży pożarnej.

Charakterystyczne dla Księżego Młyna są również szeregi bliźniaczych domów robotniczych, zwanych niegdyś "famułami".

Całość uzupełnia neorenesansowy pałacyk "Księży Młyn", przeznaczony na muzeum wnętrz fabrykanckich.

Postindrustialny klimat

Księży Młyn ma niepowtarzalny, postindustrialny charakter. Znajdują się tu budynki mieszkalne dawnych pracowników fabryki Scheibler'a z charakterystycznej czerwonej cegły.

W tle widać imponujący budynek dawnej fabryki. Ogromna budowla przyciąga wzrok przechodniów. Jej ceglane elewacje oraz duże okna są charakterystycznym elementem architektury przemysłowej w XIX wieku, który dziś zachwyca nie tylko znawców sztuki.
O przędzalni

Zespół fabryczny Karola Scheiblera stanowił przełom w architekturze przemysłowej.

Ogromny budynek przędzalni liczący sobie 207 m długości i 35,5 m szerokości, ze względu na swoje rozmiary, styl architektoniczny i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, stał się wzorem dla wielu późniejszych projektantów fabryk.

Przędzalnię wzniesiono na planie prostokąta. Jej budynek składał się z trzech członów - boczne mieściły trójnawowe hale produkcyjne, a środkowy - pomieszczenie dla maszyny parowej.

Charakterystyczne dla przędzalni są narożne, ośmioboczne wieże, w których ulokowano klatki schodowe, urządzenia sanitarne i dźwigowe. Wieże te i wielkość budynku nawiązywały do średniowiecznej architektury obronnej, co miało świadczyć o potędze fabrykanta.

Wyposażenie fabryki stanowiły najnowocześniejsze w tamtych czasach maszyny.

Historia fabrykanta i jego imperium

Karol Scheibler urodził się w 1820 roku, w Nadrenii. Po ukończeniu gimnazjum podjął pracę w przędzalni i wiele podróżował poznając obce kraje i języki.

Mając 28 lat przyjechał do Królestwa Polskiego. Początkowo pracował jako dyrektor przędzalni bawełny w zakładach włókienniczych swego wuja. Zgromadził wtedy majątek, który znacznie powiększył po ślubie z Anną Werner.

Wtedy też zaczął myśleć o własnej firmie.

Od magistratu Łodzi otrzymał w wieczystą dzierżawę teren przy Wodnym Rynku. W ciągu dwóch lat wybudował tam w pełni zmechanizowaną przędzalnię.

W 1870 r. dokupił tereny na Księżym Młynie i zagospodarował je z wielkim rozmachem - budując ogromną fabrykę, rezydencję i osiedle robotnicze.

Działania Karola Scheiblera zapewniły Łodzi czołowe miejsce w Europie w dziedzinie przemysłu włókienniczego.

Upadek imperium spowodowała I wojna światowa, kryzysy gospodarcze okresu międzywojennego, a także zmiana ustroju społecznego w Polsce.